זרקור יצירה של אוקטובר 2012 – עדנה כהן

היי,

כמה אנשים מוכשרים ויצירתיים אנחנו פוגשים מדי יום? מדי חודש? שנה? וכיצד נוכל להכיר אנשים אלו מבלי לראותם פנים מול פנים – כי לא ניתן לזהות אותם כל עוד לא רואים את היצירות המדהימות שלהם ואז מתלהבים עד השמיים?

“זרקורי יצירה” שלי יעזרו לנו במשימה הלא פשוטה זו, ונכיר מדי חודש אנשים (ונשים) יצירתיים במיוחד, נראה את יצירותיהם כאילו הן מונחות ממש מולנו, ונשמע סיפור חייהם ותשובותיהם המקוריות לשאלון של ברנרד פיבו – עיתונאי ומבקר ספרות צרפתית, הנחשב לאחד מכוכבי התרבות הצרפתית.

אנו מתחילים סדרה שלנו עם עדנה כהן, יוצרת בתחומים שונים ומגוונים, אימא ל-3  ילדים בוגרים וסבתא ל-6 נכדים, המתגוררת בכפר סבא.


שאלה: עדנה, ספרי קצת על עצמך.

תשובה: גדלתי במושב אודים, עד  יציאתי לשירות צבאי ממנו פרשתי לגמלאות לאחר 27 שנות שירות. אהבתי  את השרות בצבא, וללא ספק מערכת זו גם עיצבה את דמותי. ומי שקצת מכיר אותי יודע…שבירוקרטיה “קטנה” עלי( צוחקת),  והתמודדות מולה גם אם היא מסורבלת ומעצבנת לבסוף מסתדר לי… על הצד הטוב ביותר.

בבית שאבתי מאימא את האהבה לכל עבודות המחט, רקמה, סריגה ותפירה. בעצם את רוב בגדיי והתחפושות תפרה אימא במו ידיה.  בילדותי הקסומה התקיימו שיעורי מלאכה בבית הספר,  אני זוכרת עצמי משתתפת בהרבה חוגי יצירה וספורט אותם ארגן המושב או המושבים הסמוכים. אפשר לומר שאהבה ליצירה עברה  אצלי בבית לדור הבא וילדיי עוסקים בתחום הגרפיקה, הדמיות, ואנימציה, הבת הרחיקה עד קנדה כדי ללמוד אנימציה.

שאלה: אבל עבודות יד שאנו עושים בילדות ואומנויות בהן את עוסקת היום – זה לא בדיוק אותו הדבר. מתי וכיצד עשית תפנית?
תשובה: עם יציאתי לגימלאות התפנה לי זמן .נוצר בי  צורך עז להתמקד ולהפנות את מרצי להתעסקות באומנות וביצירה בכלל. התחלתי ללכת לתערוכות, מוזיאונים, לרכוש ספרים/ירחונים ויש לי הרבה…(כאן קיבלנו חיוך גדול).  החשיפה לאינטרנט והסקרנות הרבה ללמוד הביאו אותי להתעסק במגוון תחומים.. אחסוך מכם את הרשימה.. אבל כן אספר שהתמקדתי בשני תחומים : הזכוכית- ויטראז , פסיפס, ומעט פיוזינג, והתחום השני בד- טלאים ותפירה. לדעתי התחומים דומים מאוד- יצירה בעזרת חיבור פיסות חומר הגלם , חומר רך –בד,  חומר קשה – זכוכית.
*הערת שוליים* זה מה שמצאנו על שולחן העבודה של עדנה:

שאלה: ומה חלקו של אינטרנט בסיפור?

תשובה: המפגש עם האינטרנט הוביל אותי לאינטראקציה עם אנשים מוכשרים , השתתפתי בפורומים שונים, במפגשים, ובסדנאות כשכל אלא מפרים אותי ומאפשרים להתפתח ,ללמוד ולקבל השראה. ככל שמעורבותי בחוגים הלכה וגברה כן גדלה  הסקרנות שלי.  את ההשראה אני שואבת מכל יצירה אסטתית, עיצוב מוצר, בלוגים, ספרים/ירחונים וממפגש פיסי עם אנשים יוצרים. אני אוהבת ללמוד ממספר מורים/מנחים היות וכל מורה מתמקד באופן שונה ביצירה , ולו תהליכי יצירה היחודיים לו  בכך אני מרחיבה את הידע, ומעשירה את עצמי.

*הערת שוליים* המשכנו להסתובב בביתה של עדנה, אשר מקושט כולו בעבודות שלה:

שאלה: דיברת על שני תחומי יצירה – זכוכית ובד. ממתי את עוסקת בטלאים ובובות ואיך התחיל הסיפור?

תשובה: ליצירותיה של אנה ועשייתה האומנותית נחשפתי במסגרת הסדנאות שאנה ערכה לבנות פורום הטקסטיל. הבעות הפנים של הבובות והאופי שכל בובה קיבלה בפיסול גרמו לי לרצות ללמוד להכין לעצמי בובה שכזו. מאז שיצרתי אחת כזו לא הפסקתי לייצר אחרות שונות. כיום יש לי 5 בובות..ויש לי מקום לעוד הרבה אחרות. נישבתי בקסם הבובות ובעבודת הפיסול בפרט. היופי בסדנאות של אנה שהיא מצליחה לצור כל פעם בובה שונה מפתיעה ומרעננת, סבלנותה ומקצועיותה של אנה משאירים אצלי טעם של עוד .

*הערת שוליים* לא רק בובות גרב נמצאות במדפים של עדנה, אלה גם ארנב טילדה, חבובות ומי לא…

שאלה: ומה לגבי הטלאים?

תשובה: באחת השבתות לפני שנים ניתקלתי בחנות “פיסות” כשהיתה בזמנו במושב קדרון, חנות קסומה של נורית וארז, אי אפשר היה שלא להתאהב בבדים המרהיבים..  והשאר הסטוריה.. כבר ביום שני לאחר השבת התייצבתי לקורס בהנחיית צבייה סטרכילביץ קליין מורה בחסד.

ועכשיו – לשאלון של פיבו:

המילה החביבה עלי – בשימחה, בבקשה..

המילה השנואה עלי– “אי אפשר” ..אשמח יותר לשמוע … “אפשר אחרת”..

מה דוחה אותי– שקר, וריחות גוף רעים

הקללה האהובה עלי- לא אוהבת קללות .. מצביע על חוסר תרבות – אבל אם כבר חוטאים בזה אז מעדיפה להשתמש  בתיאור “איזו טיפשות”..

הצליל האהוב שלי –  חליל, מפוחית

הצליל שאני שונאת –  תופים

באיזה מיקצוע הייתי עוסקת אילו יכולתי –    קוסם….. עריכת דין, או “פותחת” סתימות בירוקרטיות…

באיזה מקצוע לעולם לא ארצה לעסוק– אחות סיעודית

מה אגיד לאלוהים כשאפגוש אותו – ברמה הלאומית אנסה להבין למה קרה מה שקרה בשנים 1939-1944 , ברמה האישית אבקש שידאג לבריאות טובה ולהמשכיות בני משפחתי, וידאג לכך שאוכל להספיק ללמוד ולצור הרבה מאוד בתחום היצירה- ואם מתאפשר… להצמיד לי מורה פרטית..:)))

עדנה, המון-המון תודה על הזמן שהקדשת לנו, על פיתחון לב ובית. כייף להתארח אצלך! ניפגש איתך שוב בסדנאת “זוג משמיים”.

שלכם,

אנה

Share on Tumblr

21 תגובות (+הוסף את שלך?)

 1. חוט ומחט
  אוק 12, 2012 @ 14:09:27

  אשת אשכולות, אשת חייל, ואישה רחבת לב.
  תענוג לקרוא את שידעתי מהכרות מוקדמת עם עדנה.
  נפלא לקרוא פירגון שכזה מגיע לך.
  שבת שלום
  מלי

  הגב

  • עדנה
   אוק 18, 2012 @ 09:25:16

   תודה מלי, אני זוכרת את היום הראשון שהגעתי לסטודיו שלך להביט על התנהלות שיעור, כבר אז ידעתי שניפגש בהמשך, ואשתתף בסדנאות אותן את מעבירה כמה ידע אצור בך:))) , כייף לקבל ממך פירגון, התמזל מזלי להגריל ולזכות בעבודה מקסימה שהכנת במסגרת החלפות במיפגש פורום קודם, בהחלט זכיתי .עדנה

   הגב

 2. Sarah
  אוק 12, 2012 @ 16:02:12

  כל הכבוד אנה על הפוסט החדש, את יודעת לפרגן באהבה ולתת לתלמידות שלך את הבמה לרגע אחד כדי להציג את העבודות שלן . , מגיעה מאמת לעדנה , העבודות שלה יפות ורואים שהיא שמה את כל האהבה שלה ביצירות ,בזכותך אני גם מכירה אותה ,עדנה אישה חביבה ומקסימה ורק טוב משדרת .
  שרה

  הגב

  • unfamart
   אוק 12, 2012 @ 18:19:22

   תודה, שרה! אני חושבת שזה לא רק פירגון – זה באמת נסיון להכיר לעולם היוצרות נשים חדשות ולהרחיב את המעגל. לי אישית תמיד מעניין לדעת שיש אנשים כה יצירתיים ומעניינים כמו עדנה שלנו – ועליהם אכתוב בשמחה!

   הגב

  • עדנה
   אוק 18, 2012 @ 09:29:25

   שרה תודה, בהחלט בזכות אנה ניפגשנו בסדנה שנערכה בביתי, אנחנו שכנות ולא ידענו:))) היינו צריכות שאנה תגיע מחיפה כדי לחבר אותנו המתגוררות ברחובות סמוכים מעבר לכביש, אז, גם נהנו מסדנה מיוחדת וגם היכרנו זו את זו.

   הגב

 3. עדנה
  אוק 12, 2012 @ 17:46:11

  תודה על הפירגון :))) וכייף שניפגשנו – ניפלאות האינטרנט..:)))

  הגב

  • unfamart
   אוק 12, 2012 @ 18:16:44

   אכן – לא להאמין מה קורה בעולם בעזרת אינטרנט – איזה כלי אדיר לתקשורת…
   עדנה, היה לי כבוד וכייף גדול לכתוב עלייך ואיתך – שמתשיכי להיות יצירתית ונפלאה כמו שאת.

   הגב

   • עדנה
    אוק 18, 2012 @ 09:35:33

    אנה, אני זוכרת את המיפגש הראשון.. איך שניכנסת אלי הביתה באותו מישפט שהצעתי לך קפה כבר הצעתי שתערכי אצלי את הסדנאות הניפלאות שלך… את ניכנסת עם אנרגיה חיובית והחיבור ביננו היה מיידי. תודה על הפירגון, אני שמחה על המיפגש שהוביל אותנו לידידות אמת.,אשמח ללמוד ממך עוד ועוד, ובתחום הריקמה גם כן.

    הגב

 4. אופיר גרדי
  אוק 12, 2012 @ 17:58:44

  הכל נכון…
  והיא גם אמא מצויינת 🙂 ובשלנית יוצאת מגדר הרגיל.
  המון נחת מהאמא שלי הזו…

  אופיר

  הגב

  • unfamart
   אוק 12, 2012 @ 18:15:09

   אתה בטוח יודע יותר טוב ממני עד כמה שאמא שלכם אישה נפלאה ומיוחדת. תשמרו עליה:)

   הגב

  • עדנה
   אוק 13, 2012 @ 03:01:28

   משתפת אותכם.. זה מה שכתב לי הבן במייל הפרטי שלי תגובה שהצחיקה אותי

   אחח…
   קצת נחת מההורים 🙂
   גאה בך מאד!
   כל הכבוד. חותם על הכל.

   גם לי יש מזל… ילד מפרגן:))))

   הגב

 5. נחמה שחורי
  אוק 13, 2012 @ 08:07:07

  מצטרפת לכל המחמאות שהורעפו על עדנה, בהחלט מגיע לה!
  התרגשתי לקרוא את התגובות של הבנים….
  ולך- אנה- שאפו על הרעיון! חבל שטכנית קשה לי להגיע לסדנאות שלך למרות שהפעם היחידה שהשתתפתי בהחלט השאירה טעם של עוד!

  הגב

  • עדנה
   אוק 18, 2012 @ 09:46:13

   נחמה תודה על תגובתך הנעימה. גם איתך החיבור שלנו היה מיידי, ואפילו נוצר “קשר” מיוחד בינך ובין הבת שלי :))
   היום בצורה ספונטנית קפצת אלי לכ”ס, מאוד נהנייתי לארח אותךאיך שהזמן טס ורצינו עוד.:))) כי איתך אפשר לדבר על הרבה נושאים. ההתלהבות מתעצמת בפרט כשאנחנו מדברות או ממששות בדים- בחדר היה ניצוץ שיכול היה להבעיר אש…:)))

   הגב

 6. צביה ישעיהו
  אוק 13, 2012 @ 20:01:53

  אנה, יופי של חשיפה, ואין ספק שאני מסכימה עם כולן, שכן, הכרתי את עדנה מקרוב, הרצון ללמוד ולהתקדם והכישרון שלה ממש נפלאים ולב רחב מכאן ועד אין סוף. כל הכבוד ועונג גדול לקרוא את אשר כבר ידעתי מפגישותינו. כתוב וערוך נהדר. שבוע נפלא ופורה
  צביה

  הגב

  • עדנה
   אוק 18, 2012 @ 11:08:06

   צביה הכוהנת הגדולה :)) כשרונית בטירוף אכן ממך הכי הרבה הייתי רוצה ללמוד וללמוד.. ואת יודעת עד כמה אני רוצה.. בכל הזדמנות אני מציינת זאת בפנייך.כל פעם מחדש אני ניפעמת מעבודותייך. היתה לי הזדמנות לשבת איתך בביתך ובהדרכתך האדיבה סיימתי תיק , תודה על הפירגון.

   הגב

 7. נחמה שור- סודות מחדר התפירה
  אוק 14, 2012 @ 15:51:44

  יצא לי גם להכיר את עדנה מקרוב, אכן אשה מוכשרת מאד עם ידים ולב של זהב. תמיד היא ראשונה לכתוב כאשר מישהי צריכה עזרה. זה מדהים. אכן בחירה טובה לראיון ראשון.

  הגב

  • עדנה
   אוק 18, 2012 @ 11:31:16

   נחמה תודה, כשהיכרנו לראשונה בסדנה שערכת בביתי סלסלות ליפוף עוד הייתי “מתלמדת” על המכונה שלי…והנה עבר זמן ואני כבר שולטת בה. אני “כתלמידה לנצח” יודעת עד כמה אנחנו צמאים למידע, לכן כשזה נמצא אצלי- ואני יכולה לעזור , אני מייד “משחררת ומנדבת מידע ” . אני ממש “חשה” את הצורך של השואל/ת וניזכרת בי עד כמה אני אוהבת ללמוד- בשימחה אעזור תמיד , ללא ספק הפריה הדדית וניסיון אחרים תורמים לכולם.

   הגב

 8. הדס והחמישה
  אוק 14, 2012 @ 17:52:01

  איזה יופי של מדור,
  עדנה אכן אשה מקסימה, מאחלת לה עוד המון שנות יצירה

  הגב

 9. עינבל ויסמן
  אוק 14, 2012 @ 20:21:12

  איזה יופי של פוסט!
  עדנה, התברכת בידי זהב ובמשפחה אוהבת ואפילו הבן מפרגן- איזו נחת!
  הארנב טילדה שלך מקסים! (אני עמוק בטילדות עכשיו, אז ראיתי גם את הכבשה).

  הגב

  • עדנה
   אוק 18, 2012 @ 11:45:33

   תודה עינבל, אכן בני הבית מפרגנים, ויתרה מכך צחקתי מאוד כשהבן כתב לי “סוף סוף.. נחת מההורים”..:))) בדרכ’ אנחנו אומרים זאת כלפי הילדים שלנו ומצפים לנחת מהם. אני מאוהבת בטילדה שלי ובכבשה..בכלל שמתי לב שאני אוהבת “בובות”, בעצם מדוייק יותר גם בובות..:)))

   הגב

 10. עדנה
  אוק 18, 2012 @ 11:41:08

  הדס, מסכימה איתך שאנה פתחה מדור נחמד הנותן חשיפה והיכרות נוספת שלא תמיד ניתקלים בה.בכלל אני חושבת שהזדמנויות קורות במיפגש עם אנשים. אני עצמי התארחתי בביתך וזכיתי ליום שלם של הדרכה שעד היום מעלה אצלי חיוך כשאני ניזכרת בה,ובפרט כשניתקלת במוצר שהכנתי בהדרכתך. אתמול עשיתי סדר(קיץ/חורף) בארון הבגדים של הנכד ונהנייתי לגעת במוצר שהכנתי באדיבותך ובהדרכתך. תודה על כך, ותודה על הערכתך כלפי.

  הגב

כתיבת תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה:
Share on Tumblr